Geriye Don 'BMW Car Club Turkey' - Türkiye'nin resmi BMW Kulübü > Sponsorlarımız > Bmw Abarth Servis > Soru - Cevap

• G-Force Motorsport, web sayfası için tıklayın.. G-Force Motorsport bünyesinde araç modifikasyonu, body kit, hardware motor ve software yazılım imkanları sunmaktadır. Hofele, Advan, Kreisseg, Akrapovic, Evotech, Eissenmann, Cargraphic, 
MTM Motoren Technic, Active Autowerke, AP Racing, Brembo, Zimmermann, Bilstein.. BMW ABARTH SERViS, Adres için tıklayın.. Bmw Özel Servisi, Kaporta, Boya, Mekanik, Sigorta Hizmetleri, Çekici Hizmetleri ve Teknik destek hizmetlerini sunmaktadır. Mert Oto Elektronik Navigasyon, Ses ve Görüntü Sistemleri. Turkiye'nin ilk MINI kulubu MINIPassion forumlarini ziyaret ettiniz mi.? G-Force Motorsport, web sayfası için tıklayın.. G-Force Motorsport bünyesinde araç modifikasyonu, body kit, hardware motor ve software yazılım imkanları sunmaktadır. Hofele, Advan, Kreisseg, Akrapovic, Evotech, Eissenmann, Cargraphic, 
MTM Motoren Technic, Active Autowerke, AP Racing, Brembo, Zimmermann, Bilstein.. BMW ABARTH SERViS, Adres için tıklayın.. Bmw Özel Servisi, Kaporta, Boya, Mekanik, Sigorta Hizmetleri, Çekici Hizmetleri ve Teknik destek hizmetlerini sunmaktadır. Mert Oto Elektronik Navigasyon, Ses ve Görüntü Sistemleri. Turkiye'nin ilk MINI kulubu MINIPassion forumlarini ziyaret ettiniz mi.?
  • G-Force Motorsport, web sayfası için tıklayın.. G-Force Motorsport bünyesinde araç modifikasyonu, body kit, hardware motor ve software yazılım imkanları sunmaktadır. Hofele, Advan, Kreisseg, Akrapovic, Evotech, Eissenmann, Cargraphic, 
MTM Motoren Technic, Active Autowerke, AP Racing, Brembo, Zimmermann, Bilstein.. BMW ABARTH SERViS, Adres için tıklayın.. Bmw Özel Servisi, Kaporta, Boya, Mekanik, Sigorta Hizmetleri, Çekici Hizmetleri ve Teknik destek hizmetlerini sunmaktadır. Mert Oto Elektronik Navigasyon, Ses ve Görüntü Sistemleri. Turkiye'nin ilk MINI kulubu MINIPassion forumlarini ziyaret ettiniz mi.? G-Force Motorsport, web sayfası için tıklayın.. G-Force Motorsport bünyesinde araç modifikasyonu, body kit, hardware motor ve software yazılım imkanları sunmaktadır. Hofele, Advan, Kreisseg, Akrapovic, Evotech, Eissenmann, Cargraphic, 
MTM Motoren Technic, Active Autowerke, AP Racing, Brembo, Zimmermann, Bilstein.. BMW ABARTH SERViS, Adres için tıklayın.. Bmw Özel Servisi, Kaporta, Boya, Mekanik, Sigorta Hizmetleri, Çekici Hizmetleri ve Teknik destek hizmetlerini sunmaktadır. Mert Oto Elektronik Navigasyon, Ses ve Görüntü Sistemleri. Turkiye'nin ilk MINI kulubu MINIPassion forumlarini ziyaret ettiniz mi.?

Baslik Araclari Goruntu Secenekleri
Eski 16-07-2017   #1
mehmet_e46
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: MANİSA

Varsayilan Bmw f30 316i tahrik uyarısı

Aracım 6ay -1 yıl arası bu uyarıyı vermıstı, özel serviste cihaza bagladık , turbo sogutma sıvısı pompası üzerinden hatayı verdiğini görmüştik, adaptasyon yaptık sildik bir süre olmadı , gecen hafta yıne oldu, dün yıne adaptasyon yaptık, bugune kadar sorun yoktu, öğlen bıraktım aracı 10 saat falan sonra calıstırdım tekrar yaptı hatayı, kronık bir hata mı? Hangı parca degısmesı gerekır
mehmet_e46 is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 16-07-2017   #2
AlkanExclusive
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: Ankara - İstanbul

BMW Car Club Turkey

Üye Garajı
Varsayilan

@mehmet_e46

Eğer tahrik uyarısı veriyor ama motoru korumaya almıyor ve sürüşe devam edebiliyorsanız değişmesi gereken parça İlave Su Pompası. Soğutma Sistemi - Egzoz gazı turbo ünitesi başlığında geçer etk'da.

Eğer yapabiliyorsanız kadranların ortasındaki ekrandan gizli özellikleri açıp Temperature başlığında motor su sıcaklığının saniyeler içerisinde 80 - 100 derece arasında gidip geldiğini görürsünüz. Sensör saçmalıyor özetle.

Parça kodu 11518616992 ve bu parça değişimi ile antifiriz + su değişimide yapılmalı. Parça fiyatı orjinal BMW parçacısından alırsanız 350 - 360 ₺. Antifiriz değişimi ve işçilikle birlikte ortalama 500 ₺ gibi rakam çıkıyor.

2 ay önce bende değiştirdim, oradan biliyorum.
AlkanExclusive is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 27-06-2018   #3
yenice
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: istanbul/türkiye

Varsayilan

alıntı:
AlkanExclusive tarafindan gonderildi. Mesajlari Goster
@mehmet_e46

Eğer tahrik uyarısı veriyor ama motoru korumaya almıyor ve sürüşe devam edebiliyorsanız değişmesi gereken parça İlave Su Pompası. Soğutma Sistemi - Egzoz gazı turbo ünitesi başlığında geçer etk'da.

Eğer yapabiliyorsanız kadranların ortasındaki ekrandan gizli özellikleri açıp Temperature başlığında motor su sıcaklığının saniyeler içerisinde 80 - 100 derece arasında gidip geldiğini görürsünüz. Sensör saçmalıyor özetle.

Parça kodu 11518616992 ve bu parça değişimi ile antifiriz + su değişimide yapılmalı. Parça fiyatı orjinal BMW parçacısından alırsanız 350 - 360 ₺. Antifiriz değişimi ve işçilikle birlikte ortalama 500 ₺ gibi rakam çıkıyor.

2 ay önce bende değiştirdim, oradan biliyorum.
Selamlar. Bayramın son günü dönüşte yokuşta önüme aracın aniden geçmesi sonucu hızım 150 civarından 100 civarına kadar düştü. Bu arada klima açıktı. Aracın çekilmesinden sonra gaza yüklendim fakat sonuna kadar değil, hızımı 130 civarına yükselttim, yaklaşık 15-20 sn sonra yokuşu çıktım ve Tam Motor Gücünde Kullanım Mümkün Değil şeklinde Tahrik Uyarısı aldım. Biraz devam ettim az bir yokuş bile olsa gaza basmama rağmen araç hızını bile korumadı, hızdan düşmeye başladı, çekiş azaldı. 5 dakika içinde müthiş bir yakıt tüketimi oluştu. Herhangi bir sallantı vs olmadı. Daha önce bobin arızası olmuştu aynı uyarıyı almıştım bu kez öyle olmadı. Durdum klimayı kapattım birkaç kez stop edip çalıştırdım arıza kayboldu. Araç düzeldi.

Bostancı'da gösterdim arıza kayıtlarına baktılar herhangi bir arıza göstermedi. Geçmişe dönük kayıt da vermedi. Bu neyin göstergesidir? Neye işarettir? Aracı biraz zorlamaya korkar oldum. Eğer bu arıza gitmeseydi 400km lik yolu 20 litre yakarak gelecektim onu da geçtim yol zehir olacaktı. Yokuşları belki de 70km hızla çıkacaktım şahinlerin arkasından Yorum yapabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
yenice is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 27-06-2018   #4
alp59
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: İstanbul/Türkiye

Varsayilan

O arızayı kafasına göre verebiliyor. Bizim F30'da benzer uyarıyı vermişti, arabayı kapattık açtık düzeldi. Yine de gösterelim dedik arabayı hiçbişey çıkmadı.

arabada anlık bir problem yakaladığında safe mode devreye giriyor ve kapatana kadar devreden çıkmıyor.

uzun bir süre vermeyecektir diye düşünüyorum.
alp59 is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 27-06-2018   #5
yenice
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
alp59 tarafindan gonderildi. Mesajlari Goster
O arızayı kafasına göre verebiliyor. Bizim F30'da benzer uyarıyı vermişti, arabayı kapattık açtık düzeldi. Yine de gösterelim dedik arabayı hiçbişey çıkmadı.

arabada anlık bir problem yakaladığında safe mode devreye giriyor ve kapatana kadar devreden çıkmıyor.

uzun bir süre vermeyecektir diye düşünüyorum.
Yokuştaki zorlanmadan dolayı korumaya aldığını düşündüm. Stop edince düzeldi, sonrasında da 300km kadar yolum daha vardı, sport moda alarak sıkıştırabildiğim kadar zorladım hiç sorun olmadı. Bursa çevre yolunda da son hız 215 de fırsat buldukça zorladım. İlk kez başıma geldiği için de tedirgin oldum acaba bir yerde sıkıntı var da o mu tetikliyor diye merak ettim. Teşekkür ederim.
Eski 27-06-2018   #6
TTokmak
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: Türkiye/istanbul

Varsayilan

Bu tahrik uyarisi bmwlerde buyk skntilarada yol aciyor yani sizinki nasil bilmiyorum ama bi gosterin . Arkadasmn 320ied de l vermisti bi kackere motor onemsemedi sonunda motor yapildi. Baska arkadasinin bi hortum degismisti. Tabi birsey olmayanda var ama önlem amacli soylemek istedim tabi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
TTokmak is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 27-06-2018   #7
Ozgur_
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: Ankara

Varsayilan

O kadar çok sebebi var ki tahrik hatasının, yazsam roman olur. Arıza kodu geldiği zaman kaybolmadan okumak lazım. Arabada her zaman bir obd taşımak ve telefonda torque vb. Peogramların yüklü kalması iyi oluyor.
Ozgur_ is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 28-06-2018   #8
yenice
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
Ozgur_ tarafindan gonderildi. Mesajlari Goster
O kadar çok sebebi var ki tahrik hatasının, yazsam roman olur. Arıza kodu geldiği zaman kaybolmadan okumak lazım. Arabada her zaman bir obd taşımak ve telefonda torque vb. Peogramların yüklü kalması iyi oluyor.
Bu tahrik uyarısını 2 ay önce kadar almıştım ama onda araba deli gibi sallanıyordu gaza basınca. 3. silindir bobini değişti düzeldi. Bujileri de 3 ay kadar önce ngk ile değiştirmiştim, zaten buji değişimi sonrası bobinin biri gitti. Son birkaç haftadır sanki araçta hafif bir sallantı olmaya başladı rolantide sıcak soğuk farketmiyor ışıklarda falan hissediyorum. Soğukken ilk çalıştırmada da devir saati 1000 devirde rolantiye gelirken 2-3 kez yukarı aşağı oynuyor. Acaba 1-2-4. silindir bobinleri de mi ufaktan gitmeye başladı? Bobin gitti mi tam mı gider yoksa gel git yaptırabilir mi bu şekilde? Ne dersiniz değiştirmekte fayda var mı arıza vermediği halde?

Değişen bobin markası Delphi GN1057212B1 marka pejo yazıyor açıklamada da tüm BMW serilerine uygun yazmış ama anlamadım:
https://www.aloparca.com/yedek-parca...212B1/80054480

NGK falan da var acaba o daha mı iyidir?

https://www.aloparca.com/yedek-parca...48206/80177379
Eski 28-06-2018   #9
Ozgur_
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
yenice tarafindan gonderildi. Mesajlari Goster
Bu tahrik uyarısını 2 ay önce kadar almıştım ama onda araba deli gibi sallanıyordu gaza basınca. 3. silindir bobini değişti düzeldi. Bujileri de 3 ay kadar önce ngk ile değiştirmiştim, zaten buji değişimi sonrası bobinin biri gitti. Son birkaç haftadır sanki araçta hafif bir sallantı olmaya başladı rolantide sıcak soğuk farketmiyor ışıklarda falan hissediyorum. Soğukken ilk çalıştırmada da devir saati 1000 devirde rolantiye gelirken 2-3 kez yukarı aşağı oynuyor. Acaba 1-2-4. silindir bobinleri de mi ufaktan gitmeye başladı? Bobin gitti mi tam mı gider yoksa gel git yaptırabilir mi bu şekilde? Ne dersiniz değiştirmekte fayda var mı arıza vermediği halde?

Değişen bobin markası Delphi GN1057212B1 marka pejo yazıyor açıklamada da tüm BMW serilerine uygun yazmış ama anlamadım:
https://www.aloparca.com/yedek-parca...212B1/80054480

NGK falan da var acaba o daha mı iyidir?

https://www.aloparca.com/yedek-parca...48206/80177379
E hocam, siz zamanında niye 4 bobin-buji birlikte değiştirmediniz? Bir bobin bozuluyorsa diğerleri de sakat demektir. Değişmediğiniz bobinleri de en kısa sürede değiştirin. Bir daha aynı sebepten ötürü sorun yaşamazsınız. Size tek bobin değiştirten ustanızı da kendinizce bir sorgulayın derim.
Eski 28-06-2018   #10
yenice
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
E hocam, siz zamanında niye 4 bobin-buji birlikte değiştirmediniz? Bir bobin bozuluyorsa diğerleri de sakat demektir. Değişmediğiniz bobinleri de en kısa sürede değiştirin. Bir daha aynı sebepten ötürü sorun yaşamazsınız. Size tek bobin değiştirten ustanızı da kendinizce bir sorgulayın derim.
F20 1.16 ilk tecrubem. Asinda degisirken sordum digerlerini degistirmeye gerek var mi diye, yok dediler. Degistirirken gordum basitmis kendim degistirebilirim. Acaba ngk veya delphi arasinda fark var midir bilginiz var mi hangisini alayim?
Eski 28-06-2018   #11
Ozgur_
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

NGK U5055 değiştirdim 4 ünü ben, teki bozulmuştu. Kendiniz rahatlıkla değiştirebilirsiniz.
Eski 14-07-2018   #12
yenice
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
NGK U5055 değiştirdim 4 ünü ben, teki bozulmuştu. Kendiniz rahatlıkla değiştirebilirsiniz.
Diger 3 bobini de degistirdim. Oem kodu ile delphi marka aldim.

Ust kapagi cikarirken resimdeki hortum cikti hava sesi geldi geri taktim ama sikinti olmaz heralde.

Eski 14-07-2018   #13
Ozgur_
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
Diger 3 bobini de degistirdim. Oem kodu ile delphi marka aldim.

image

Ust kapagi cikarirken resimdeki hortum cikti hava sesi geldi geri taktim ama sikinti olmaz heralde.

image
Keşke NGK alsaydın, neyse, sıkıntı olmaz, zaten çıkartırken çıkarmak lazım, 2 tane var o borudan, ikisini de geri taktın değil mi?
Eski 14-07-2018   #14
yenice
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
Keşke NGK alsaydın, neyse, sıkıntı olmaz, zaten çıkartırken çıkarmak lazım, 2 tane var o borudan, ikisini de geri taktın değil mi?
Bujilerim ngk platin. Bobinlerin birini yeni degistirince 1 tane daha fazladan almayayim dedim. Hem de oem olsun istedim. Diger hortum zaten yerindeydi ama kontrol ettim yine ne de.

Sabahlari sogukken ilk calistirmada biraz devir oynuyordu asagi yukari. bakalim sonuc ne olcak burada paylasirim.
Eski 16-07-2018   #15
yenice
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

Tüm bobinlerin değişmesinden sonra sabah ilk çalıştırmadaki devirdeki küçük oynamalar düzeldi.

Uzun yolda denemeyi de bayram tatilinde yapabilirim.

Klima açıkken oluşan hafif sallantının bobin ve buji ile alakası yok o konuda forumda yazanlar vardı. 4 bobin + 4 buji değişse de klima açıkken oluşan hafif sallantıya etkisi olmuyor.
yenice'in Yazısını Beğenenler:
Eski 16-07-2018   #16
Ozgur_
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
Tüm bobinlerin değişmesinden sonra sabah ilk çalıştırmadaki devirdeki küçük oynamalar düzeldi.

Uzun yolda denemeyi de bayram tatilinde yapabilirim.

Klima açıkken oluşan hafif sallantının bobin ve buji ile alakası yok o konuda forumda yazanlar vardı. 4 bobin + 4 buji değişse de klima açıkken oluşan hafif sallantıya etkisi olmuyor.
Motor yağı olarak ne kullanıyosun?
Eski 16-07-2018   #17
yenice
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
Motor yağı olarak ne kullanıyosun?
Son bakımı borusan'da yaptırdım. Shell kullanıyorlar galiba.
Eski 16-07-2018   #18
Ozgur_
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
Son bakımı borusan'da yaptırdım. Shell kullanıyorlar galiba.
Hmm, tamam, iyi yağ. Şu gergi kütüğü kayış vs. Kontrol edin bi gözle, yıpranmış olabilir, hava filtresinin hemen altında motorda takılı olan kayış vs. seti.
Eski 31-08-2018   #19
mehmet_e46
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: MANİSA

Varsayilan

bir sabah bende aracımla evden çıktım 3-4 kilometre ilerledikten sonra ani hızlanma yaptım sollamada ve aracım sarsıntılı çalışmaya başladı ve tahrik uyarısı verdi. 1-2 kilometre gidip stop ettim . tekrar calıstırdım sarsıntı gitmişti ama uyarı devam ediyordu. 2-3 gün sonra uyarı gitti ancak gaza yüklendiğimde tekleme sarsıntı yapıyordu.

aracım 100 bin km de. bobin ve bujileri değiştirdik düzeldi.

bobini bosch bujiyi de üzerinden çıkan beru markası ile değiştirdim. Bosch bobin umarım beni pişman etmez. bosch bujilerde sorun var diye duydum.
mehmet_e46 is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 31-08-2018   #20
Ozgur_
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

BMW’nin artık resmi bujisi bosch(zr332is, kullandım bir set, güzeldi, şu an zr5 var)olmuş, bobin başka marka(delphi,ngk değil) olmuş. Şu an yetkili servis bunları takıyormuş.

Bu Konuyu Goruntuleyen Kullanicilar : 2 (0 Uye ve 2 Misafir)

Baslik Araclari
Goruntu Secenekleri

Mesaj Kurallari