Geriye Don 'BMW Car Club Turkey' - Türkiye'nin resmi BMW Kulübü > Sponsorlarımız > Bmw Abarth Servis > Soru - Cevap

• G-Force Motorsport, web sayfası için tıklayın.. G-Force Motorsport bünyesinde araç modifikasyonu, body kit, hardware motor ve software yazılım imkanları sunmaktadır. Hofele, Advan, Kreisseg, Akrapovic, Evotech, Eissenmann, Cargraphic, 
MTM Motoren Technic, Active Autowerke, AP Racing, Brembo, Zimmermann, Bilstein.. BMW ABARTH SERViS, Adres için tıklayın.. Bmw Özel Servisi, Kaporta, Boya, Mekanik, Sigorta Hizmetleri, Çekici Hizmetleri ve Teknik destek hizmetlerini sunmaktadır. Mert Oto Elektronik Navigasyon, Ses ve Görüntü Sistemleri. Turkiye'nin ilk MINI kulubu MINIPassion forumlarini ziyaret ettiniz mi.? G-Force Motorsport, web sayfası için tıklayın.. G-Force Motorsport bünyesinde araç modifikasyonu, body kit, hardware motor ve software yazılım imkanları sunmaktadır. Hofele, Advan, Kreisseg, Akrapovic, Evotech, Eissenmann, Cargraphic, 
MTM Motoren Technic, Active Autowerke, AP Racing, Brembo, Zimmermann, Bilstein.. BMW ABARTH SERViS, Adres için tıklayın.. Bmw Özel Servisi, Kaporta, Boya, Mekanik, Sigorta Hizmetleri, Çekici Hizmetleri ve Teknik destek hizmetlerini sunmaktadır. Mert Oto Elektronik Navigasyon, Ses ve Görüntü Sistemleri. Turkiye'nin ilk MINI kulubu MINIPassion forumlarini ziyaret ettiniz mi.?
  • G-Force Motorsport, web sayfası için tıklayın.. G-Force Motorsport bünyesinde araç modifikasyonu, body kit, hardware motor ve software yazılım imkanları sunmaktadır. Hofele, Advan, Kreisseg, Akrapovic, Evotech, Eissenmann, Cargraphic, 
MTM Motoren Technic, Active Autowerke, AP Racing, Brembo, Zimmermann, Bilstein.. BMW ABARTH SERViS, Adres için tıklayın.. Bmw Özel Servisi, Kaporta, Boya, Mekanik, Sigorta Hizmetleri, Çekici Hizmetleri ve Teknik destek hizmetlerini sunmaktadır. Mert Oto Elektronik Navigasyon, Ses ve Görüntü Sistemleri. Turkiye'nin ilk MINI kulubu MINIPassion forumlarini ziyaret ettiniz mi.? G-Force Motorsport, web sayfası için tıklayın.. G-Force Motorsport bünyesinde araç modifikasyonu, body kit, hardware motor ve software yazılım imkanları sunmaktadır. Hofele, Advan, Kreisseg, Akrapovic, Evotech, Eissenmann, Cargraphic, 
MTM Motoren Technic, Active Autowerke, AP Racing, Brembo, Zimmermann, Bilstein.. BMW ABARTH SERViS, Adres için tıklayın.. Bmw Özel Servisi, Kaporta, Boya, Mekanik, Sigorta Hizmetleri, Çekici Hizmetleri ve Teknik destek hizmetlerini sunmaktadır. Mert Oto Elektronik Navigasyon, Ses ve Görüntü Sistemleri. Turkiye'nin ilk MINI kulubu MINIPassion forumlarini ziyaret ettiniz mi.?

Baslik Araclari Goruntu Secenekleri
Eski 03-02-2016   #1
cgnday
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: İstanbul

Varsayilan Yağ Yakma

Merhaba.

1 senedir foruma üye olmama rağmen bu forumdaki ilk mesajım, dolayısıyla öncelikle kendimi tanıtayım.
Ben Can, İstanbul'dan. 31 yaşındayım. Aracım GK plaka, 2009 model E92 320i. Şu an 101000 km de.

İlk mesajımı özellikle Abarth Servis altına açmak istedim bugüne kadar kendilerinden gördüğüm harika hizmet için.

Başlıkta belirttiğim gibi araç yağ yakıyor. 2500 km de 1 litre kadar. Araç ısındıktan sonra rölantide gaz verince ve ilk kalkışta maviye yakın renkte duman atıyor. Aracın çekişi de biraz düştü ve sarfiyatı arttı. Motor soğukken avans sesi de alıyorum ve alt vitese geçmek için gaza daha çok basmam gerekiyor eskiye göre.

Konuyla ilgili Almanya'ya bir şikayet maili attım. Bu km de bir BMW nin normal şartlarda yağ yakması kabul edilemez vs uzunca bir mail gönderdim. BMW Türkiye dönüş yaptı ve İstinye Borusan'dan randevu verdiler. Teknik delegeler tarafından inceleme yapılacağını söylediler. Borusan, Almanya'dan istenen diagnoz testlerini de yaptı ve gönderdi. Contalardan motor üzerine yağ kaçakları varmış, o kaçakları da kestiler.

Sonuç: Motor açılacak fakat iyi niyet garantisine alamıyoruz.

Araç 7 yıllık ve garantisi bittikten sonra bakımları, her 6 ayda 1 olmasına karşın dışarıda yapıldı. Araç yağ yakmaya başlayana kadar castrol 0w-30 yağ kullanmıştım, yakma başladıktan sonra m1 new life 0w-40 yağa geçtim. Hafif bir azalma oldu yağ yakımında. 5w-40 denedim, yakma arttı, 0w-40a döndüm.

Bana söylenen şey, bu motorların çoğunda subap lastiklerinin yıpranması sonucu yanma odasına yağ kaçıyor ve bu nedenle araç yağ yakıyor. Bu lastiklerin değişimi sorunu çözebilir.
Düşük bir ihtimal de ovallik/koniklik ölçümü sonucu olması gereken değerler aşılmışsa daha ciddi boyutta işlemler yapılabilir ama düşük ihtimal deniyor. Segmandan bahsetmedi servis yetkilisi. Tespit ve subap lastiklerinin ve contaların değişimi için 6500 TL istedi.

Talha Usta başka bir konuda, bu motorda bu sorunu yaşayan bir arkadaşa subap lastiklerinin yıpranmasından yapıyor demişti. Görmeden birşey demek zor tabi ama ben yine de sormak istedim. Subap lastiklerini değiştirerek sorunu çözebilir miyim? Segman işin içine girerse ne olur? Bu işlemler için araç kaç gün serviste kalır?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın lütfen ama en doğru yorumları alacağımı bildiğim için buraya tüm detaylarıyla yazmak istedim.

Şimdiden teşekkür ederim.
cgnday is offline   Alinti ile Cevap Ver
cgnday'in Yazısını Beğenenler:
Eski 03-02-2016   #2
deniz 1985
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: istanbul

Üye Garajı
Varsayilan

merhaba

kolay gelsin, aracın ilk sahibi misiniz ?
deniz 1985 is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 03-02-2016   #3
cgnday
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

Merhaba. İkinci sahibiyim. 2012 martta 45000 km de almıştım. Sorun 2014 yazında başladı.
Eski 03-02-2016   #4
elektromekanik
Sponsor
Bmw Abarth Servis

elektromekanik'in Avatar'i

Forum Bilgileri
Yer: İSTANBUL

Varsayilan

Yağ eksiltmenin sebebi %70 subap lastiği olabilir fakat bunları değişmek için silindir kapağını sökmek gerekiyo ,zaten silindirde bir ovalleşme veya çizik olup olmadığını ölçmek ve görebilmek için kapağı sökmek gerekiyo

Kapağı söküp silindirde bir sıkıntı varsa motor sökülüp dağıtılcak ölçülcek gereken parçalar değişip toplancak

Fakat şöyle bir sıkıntı var kapağı söktükten sonra silindirde bir sıkıntı olmasa bile herhalükarda bu motoru dağıtıp segman atılcak ,sebebide kapağı yaptıktan sonra üst taraf çok sağlam olduğu için segmanlara daha çok yük biniyo ve motor daha fazla yağ eksiltmeye başlıyo bazen moturun çalışmadığı bile oluyo

Tabiki motoru dağıtınca piston segman mı lazım olucak yada sadece segmanmı lazım olucak ancak ölçülünce belli olur
Ayrıca motor yapılırken değişmesi mecburi olan şeyler var ;üst ve alt takım conta ,zincir palet ve gergiler ,kol ve anayataklar vs vs bu işlem bir hafta sürer .

Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1. Kısım, B Blok No: 274-275 Cami Yanı, Maslak / Şişli - İSTANBUL
T : 0212 346 2663, F : 0212 346 2665 E-Posta : abarthbmw@hotmail.com
elektromekanik is offline   Alinti ile Cevap Ver
elektromekanik'nin Yazısını Beğenenler:
Eski 03-02-2016   #5
cgnday
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

Teşekkür ederim cevap için Talha usta. Yalnızca tespit için mi bu süre? Randevuyla gelsem aynı gün tespit yapıyor musunuz?
Eski 03-02-2016   #6
elektromekanik
Sponsor
Bmw Abarth Servis

Forum Bilgileri

Varsayilan

Arıza belli zaten %70 -80 sökecez gerekini yapacaz toplıycaz 7 iş gününde vermiş olurum yani 10 gün olarak sayabilirsin mevzuyu

Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1. Kısım, B Blok No: 274-275 Cami Yanı, Maslak / Şişli - İSTANBUL
elektromekanik'in Yazısını Beğenenler:
Eski 03-02-2016   #7
bmw-extreme
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: ankara

Varsayilan

segnmanlardan ciddi kaçak olsa köfteci tezgahı gibi mavi duman tüte tüte gezersiniz. aracı rolantide beş altı dakika çalıştırıp gaz verin biri de arkadan baksın mavi duman atıyorsa supap lastikleri gidiktir.. trafikte giderken de bir başka araçla arkanızdan gelip egzozdaki duman hareketlerine bakabilir.. ya da emme egzoz manifoldlarını söktürüp portlara bakın yağ yakan segman isteyen segman kıran vs araçların portlarda yağ kurum karışımı birikmeler ve tıkanmalar olur..
bmw-extreme is offline   Alinti ile Cevap Ver
bmw-extreme'in Yazısını Beğenenler:
Eski 03-02-2016   #8
deniz 1985
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: istanbul

Üye Garajı
Varsayilan

@elektromekanik Talha usta 101 bin km, bu işler için erken değil mi ?

Hatta daha da erken başlamış galiba, 2014 dendiğine göre, 75 bin km civarlarında başlamış heralde
deniz 1985 is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 03-02-2016   #9
elektromekanik
Sponsor
Bmw Abarth Servis

Forum Bilgileri

Varsayilan

70-80k kmlerde başlar

Eski 03-02-2016   #10
SertaçSaka
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: Ankara

BMW Car Club Turkey

Üye Garajı
Varsayilan

Başlıca sebebi soğuk motor gazlamak
Eski 03-02-2016   #11
elektromekanik
Sponsor
Bmw Abarth Servis

Forum Bilgileri

Varsayilan

O segmanı bozar, subap lastiğinin sertleşmesi uzun yağ bakım aralığı bence

Eski 03-02-2016   #12
designo
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: Ataköy/İST

Üye Garajı
Varsayilan

Uzun yağ aralığı derken bu modellerde kaçtan geri sayıyor sayaç abi ?
designo is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 03-02-2016   #13
elektromekanik
Sponsor
Bmw Abarth Servis

Forum Bilgileri

Varsayilan

25k galiba

Eski 03-02-2016   #14
designo
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: Ataköy/İST

Üye Garajı
Varsayilan

Bmw nin şu bakım aralığı tutarsızlığına hastayım. Yıllardır bir yılan hikayesi 30.000km den sayanda var 12.000 den de.

520i ile 2. Bakıma girmeme 1500km kaldı şuan 13.000 de araba. Yılda iyi yol yapan demekki 4 bakımı bile görebilir.
designo is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 03-02-2016   #15
cgnday
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

Şu an aracın durumu şöyle, ısınana kadar herhangi bir duman yok. Isındıktan sonra rölantide gaza oturunca az miktarda duman var. 2-3 kere gaz verip dumanı attıktan sonra sonraki basışlarda duman kesiliyor. Dur-kalk trafikte de ilk kalkışta hafif duman çıkıyor. Pis bir kokusu var bu dumanın, mavi-gri renk.
bu arada motor ısınmadan kesinlikle aracı zorlamıyorum. ara ara basan normal bir kullanım tarzım var. tek şüphelendiğim şey kısa mesafe kullanmak. her gün işe git 5 km, dön 5 km. çoğu da trafikte dur-kalk geçiyor. bundan dolayı olabilir mi bu sıkıntı?
2012den beri 12000 km de bir bakım yaptırdım, 1 yıl dolmasa bile. Yağ servisini resetleyince 12000 den başlıyor düşmeye.
cgnday'in Yazısını Beğenenler:
Eski 03-02-2016   #16
elektromekanik
Sponsor
Bmw Abarth Servis

Forum Bilgileri

Varsayilan

alıntı:
designo tarafindan gonderildi. Mesajlari Goster
Bmw nin şu bakım aralığı tutarsızlığına hastayım. Yıllardır bir yılan hikayesi 30.000km den sayanda var 12.000 den de.

520i ile 2. Bakıma girmeme 1500km kaldı şuan 13.000 de araba. Yılda iyi yol yapan demekki 4 bakımı bile görebilir.

Şuan 8-10-12 diye değişiyo aralıklar

Eski 04-02-2016   #17
34 SES 70
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

BMW Car Club Turkey

Üye Garajı
Varsayilan

5k da bir sıvıları değişirim ben malum istanbul dur kalk yerine görede sıkıştırıyorum aracı takıntı oldu bir nevi 5 bin km de bir bakıma sokmak...
34 SES 70 is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 04-02-2016   #18
cgnday
BMWPassion.net

Forum Bilgileri

Varsayilan

Umarım üst tarafla kurtarırız işi, hayırlısı.
Eski 09-08-2016   #19
Wizard
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: SAKARYA

Varsayilan Yağ eksiltme

alıntı:
cgnday tarafindan gonderildi. Mesajlari Goster
Şu an aracın durumu şöyle, ısınana kadar herhangi bir duman yok. Isındıktan sonra rölantide gaza oturunca az miktarda duman var. 2-3 kere gaz verip dumanı attıktan sonra sonraki basışlarda duman kesiliyor. Dur-kalk trafikte de ilk kalkışta hafif duman çıkıyor. Pis bir kokusu var bu dumanın, mavi-gri renk.
bu arada motor ısınmadan kesinlikle aracı zorlamıyorum. ara ara basan normal bir kullanım tarzım var. tek şüphelendiğim şey kısa mesafe kullanmak. her gün işe git 5 km, dön 5 km. çoğu da trafikte dur-kalk geçiyor. bundan dolayı olabilir mi bu sıkıntı?
2012den beri 12000 km de bir bakım yaptırdım, 1 yıl dolmasa bile. Yağ servisini resetleyince 12000 den başlıyor düşmeye.
Aynı sorun bende de var dostum 2005 model 1.16i E87 Sakarya'da tavsiye ettiğiniz güvenilir usta var mı?
Wizard is offline   Alinti ile Cevap Ver
Eski 09-08-2016   #20
elektromekanik
Sponsor
Bmw Abarth Servis

Forum Bilgileri

Varsayilan

Yok malesef

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu Konuyu Goruntuleyen Kullanicilar : 1 (0 Uye ve 1 Misafir)

Baslik Araclari
Goruntu Secenekleri

Mesaj Kurallari