View Single Post
Eski 14-02-2018   #213
bmw-extreme
BMWPassion.net

Forum Bilgileri
Yer: ankara

Varsayilan

Sorunu çözdük (gibi) basınçta en ufak kaçak olmayacak yoksa araç afallıyor.. Araç güçten düşünce başlıyor titremeler.. D de araç toparlamaya çalışıyor ama istenen güç gelmeyince donuyor kekeliyor.. Yani bu olayda sorun şanzıman da diil, kayışlar da diil motor takozları da diilmiş.

Aracı kaldırıp alt kaplamayı sökünce turbo basınç borusunun intercooler girişinin bir kısmının yerinden çıkmış olduğunu gördük. Yerine iyi oturtamamış olmalılar. En son bakımda kaçak kontrolü sırasında sökülmüştü.

Emme tarafındaki boruyu update olanıyla değiştirmiştim onu da söktük siyah contasını değiştirdik..klik diye oturdu yerine. Orjinal olcak bu contalar. Turbo kısmının orjinal yeşil contasını ise bulamadık yan sanayi de yerine oturmuyor.. Çıkan çok kötü değildi onu takmak zorunda kaldık. Gaz verip elle iyice yoklayıp çıkmayacağından emin olduk.. Zaten o yeşil ORingi de yeni değiştirmiştim. Ama bunlar gevriyor bollaşıyor eziliyor vs. sipariş etcem orjinalini. O çıkan orjinal bile yeniden takılırken uğraştırdı..

Bunlar tokai çakmak gibi her boru söküşte yeni Oring takmak gerek..Bir ay sonra söksen bile yeni Oring takacaksın. Aracın sesi birden değişti o gazdan bırakırken ki turbonun hunnnnn sesi kesildi sadece vestgate'in ciuvvvff sesi duyuldu.. Biraz da turbo basınç hortumunun turbo ağzındaki flanştan yağ buharı atmış olduğunu gördük.. Yola çıktım ne titreme vardı ne güç düşüklüğü rolantide N de devir yağ gibi cuvv diye kapıyordu..Devirlenme olayı fabrikadan yeni çıkmış hatta showroom performansı gibi olmuşdu araç ta tekrar mermi oldu tutana aşkolsun..

Lakin biraz kullandık eskisi gibi olmasa da hafif tireşim ve turbonun gaz bırakırken ki hunnn sesi geri geldi.. Tahminim intercoolerden kaçamayınca zayıf bulduğu turbo ağzındaki contadan basmaya başladı yarın da onu değiştirip öyle deneyeceğim. Kaçak olayı tam bir başağrısı En ufak turbo basınç kaçağı olunca aracın titreşimli gaz yediğini ve sabit gazda vibrasyon yaptığını öğrenmiş oldum.

14-02-2018 , Saat 21:16 ' de , bmw-extreme Tarafindan Degistirilmistir... Sebep: yazım hataları.
bmw-extreme is offline   Alinti ile Cevap Ver
bmw-extreme'in Yazısını Beğenenler: