'BMW Car Club Turkey' - Türkiye'nin resmi BMW Kulübü

'BMW Car Club Turkey' - Türkiye'nin resmi BMW Kulübü (http://www.bmwpassion.net/forum/index.php)
-   Soru - Cevap (http://www.bmwpassion.net/forum/forumdisplay.php?f=469)
-   -   4.20d Xdrive Direksiyon Kutusu Sorunu (http://www.bmwpassion.net/forum/showthread.php?t=20586)

BECO 03-01-2018 14:35

4.20d Xdrive Direksiyon Kutusu Sorunu

Herkese merhaba,
Dün akşam arabama bindiğimde aşağıdaki resimde gözüken hata çıktı.
Direksiyonu düz tuttuğumda araç sol tarafa doğru kayıyordu. Düz gidebilmem için direksiyonu yaklaşık 30-40 derece sağa çevirmem gerekti.
Sabah servise bıraktığımda sağ rot kolunun yamulmuş olduğunu ve direksiyon kutusuna kadar gidebilecek bir parça değişimi gerekebileceği söylendi.
Neden olduğu konusunda da ya çukura girmişsinizdir, yada kaldırıma hızlıca çarmış olduğum söylendi. İstanbul yollarında evet çukurlar var ama rot kolunu yamultacak kadar bariz bir çukura girdiğimi hatırlamıyorum.

Daha önce benzer problem yaşayan var mı acaba?

Aracım 2016 model 4.20d xdrive.
https://i.hizliresim.com/g9NENQ.jpg

elektromekanik 03-01-2018 14:45

alıntı:

BECO tarafindan gonderildi. (Mesaj 506590)
Herkese merhaba,

Dün akşam arabama bindiğimde aşağıdaki resimde gözüken hata çıktı.

Direksiyonu düz tuttuğumda araç sol tarafa doğru kayıyordu. Düz gidebilmem için direksiyonu yaklaşık 30-40 derece sağa çevirmem gerekti.

Sabah servise bıraktığımda sağ rot kolunun yamulmuş olduğunu ve direksiyon kutusuna kadar gidebilecek bir parça değişimi gerekebileceği söylendi.

Neden olduğu konusunda da ya çukura girmişsinizdir, yada kaldırıma hızlıca çarmış olduğum söylendi. İstanbul yollarında evet çukurlar var ama rot kolunu yamultacak kadar bariz bir çukura girdiğimi hatırlamıyorum.

Daha önce benzer problem yaşayan var mı acaba?

Aracım 2016 model 4.20d xdrive.

image

Araca park halindeyken biri vurmuş olmasın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

takres 03-01-2018 15:38

E92 kullanırken başıma gelmişti. Yanlarken sağ ön lastiği kaldırıma vurdum. Rot kolunu değiştirip rot ayarı yaptırınca düzelmişti.
Bence de araca park halinde vurmuşlar.

BECO 03-01-2018 15:41

Park halinde iken olduğunu sanmıyorum. Herhangi bir iz yok. Gece evin otoparkında oluyor zaten. İş yerinin orada olsa fark ederdim. Yalnız ilgisi olur mu bilmiyorum ( Servis olmadığını söyledi ) sol arka tekerlek üzerine seyir halinde iken yılbaşından önce biri vurdu. Jant biraz çizildi ve kaportada hafif boya gerektirecek çizik oluşmuştu.

Benim anlamadığım rot eğilmesinden dolayı olduysa rot eğilir eğilmez bu hatanın ve dengesizliğin olması gerekiyordu. En son arabayı kullandığımda hiç bir çukur vs. girmemiş olmama rağmen sonradan oluşması şüphelendirdi.

alıntı:

elektromekanik tarafindan gonderildi. (Mesaj 506591)
Araca park halindeyken biri vurmuş olmasın

elektromekanik 03-01-2018 15:58

alıntı:

BECO tarafindan gonderildi. (Mesaj 506593)
Park halinde iken olduğunu sanmıyorum. Herhangi bir iz yok. Gece evin otoparkında oluyor zaten. İş yerinin orada olsa fark ederdim. Yalnız ilgisi olur mu bilmiyorum ( Servis olmadığını söyledi ) sol arka tekerlek üzerine seyir halinde iken yılbaşından önce biri vurdu. Jant biraz çizildi ve kaportada hafif boya gerektirecek çizik oluşmuştu.

Benim anlamadığım rot eğilmesinden dolayı olduysa rot eğilir eğilmez bu hatanın ve dengesizliğin olması gerekiyordu. En son arabayı kullandığımda hiç bir çukur vs. girmemiş olmama rağmen sonradan oluşması şüphelendirdi.

İlginç

BECO 08-02-2018 12:35

Konuyu kapatmak için yazayım. Arabayı kontrol için lifte kaldırıp fotosunu göndermişlerdi. Tamponun alt kısmında sürtülme olduğunu gösterdiler. Bir kaç ay önce park ederken kaldırım parke taşı tamponla kaldırım arasına sıkışmıştı. Biraz zorlayarak çıkartmıştım arabayı. Sanırım o taş yamulttu rot kolunu. Tampon fotosunu görünce hatırladım ben de. Sonuçta rot kolu ve direksiyon kutusu değişti ve sorun ortadan kalktı.

Ozgur_ 08-02-2018 22:59

Ayiptir sormasi direksiyon kutusu kaca degisti acaba?

BECO 12-02-2018 10:38

Direksiyon kutusu yanında rot kolu vs dahil 16.500TL

deniz 1985 12-02-2018 11:51

alıntı:

BECO tarafindan gonderildi. (Mesaj 507090)
Direksiyon kutusu yanında rot kolu vs dahil 16.500TL

bu değişim sigortadan oldu insallah ? 16,500 sıkı para

BECO 12-02-2018 13:33

alıntı:

deniz 1985 tarafindan gonderildi. (Mesaj 507091)
bu değişim sigortadan oldu insallah ? 16,500 sıkı para

Evet, beyan ile kaskodan yaptırdım.

20:30.